Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Doskonałe mieszkanie na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

Opinie Poradnik Prasóweczki Prasówki Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu frajd i ciekawostek historycznych. To mieszkanie, jakie nie istnieje rzeczywiście wspaniałe jak inne w Polsce, przecież jest dużo do zaoferowania. Teren, na którym nie spotkamy jeszcze niezliczonej ilości turystów pozostaje jeszcze nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miejscowość o różnej historii, w którym kojarzyły się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie dostały w 1364 roku, i przez wieki były własność biskupów krakowskich. Naprawdę warto odwiedzić Rynek, trwający od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a nowe budynki zostały postawione w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na ważny deptak, którym stanowi droga Sienkiewicza.

To mieszkanie historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna wiąże się z nowoczesną. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich znaleziony na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wprowadzona do rejestru zabytków. Budowla jest świetnie zachowanym barokowym budynkiem w Polsce pierwszej części XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najpiękniejszych znaczeń tego atrakcyjnego miasta. Samą z lepszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest rzeczywiście Sandomierz. Zwany ze powodu na nasze miejsce „Małym Rzymem”, zlokalizowany istnieje na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Zawiera się tutaj aż 120 zabytków, a do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto też zobaczyć piękne kamienice, które powstały już w XV wieku i daje je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to fantastyczne miejsce, pełne budowli z okresów romańskich. Koniecznie należy zobaczyć Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To ostatnia brama miejska, która zachowała się do własnych klimatów. By zobaczyć miasto z pozostałej części warto zwiedzić podziemia, więc tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i odprowadza przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt kryje się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy życia z naturą też się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie ważna, gdyż góry są stosunkowo niewysokie, a szlaki nie należą do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze otrzymują się pod opieką Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który powstał w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady bycia człowieka w niniejszym terenie, datowane na okres paleolitu. Góry Świętokrzyskie to jeszcze miejsce, któremu uroku dodają liczne historii i podania ludowe, znane są też o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wielkości szczyt (595 m. n. p. m.) to mieszkanie obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem pałaców i zamków – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to mieszkanie, jakie nas zaskoczy. Możemy tu podziwiać nie tylko pałac z lochami i labiryntami, a i największą hodowlę bizonów amerykańskich. Powstał w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Jest zatem niepowtarzalny z najstarszych, murowanych domów w Polsce. Budynek jest dostępny dla zwiedzających dodatkowo mocna go zwiedzać z przewodnikiem. W Oblęgorku kryje się rezydencja, w której zajmował Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została przekształcona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze wiadomości o tym miejscu pojawiły się już w XVI wieku. Budowa domu Krzyżotopór w Ujeździe zaczęła się w 1620 roku, a zamknęła w 1644, była wówczas reprezentacyjna warownia otoczona bastionami, największa w Europie do czasu powstania Wersalu. Do dzisiaj zatrzymały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, a również pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments